xesaqweooeboofIVTOwfIVfOUrafOUrxesddqwetRieafdluckeafOUrecfftRitRi
 

Expirace domény

(středa 2. února 2011)
 

Málokdo to ví, ale doména není váš majetek, pronajímáte si ji, respektive je vám vyhrazena, pokud plníte smlouvu uzavřenou s registrem a registrátorem. Registraci domény musíte pravidelně prodlužovat.

Nikdy nenechte doménu expirovat pakliže o ní nechcete přijít. Expirace v naprosté většině případů znamená, že o doménu skutečně přijdete. V lepším případě vás znovuzískání bude stát velké úsilí a hodně peněz, v horším jméno nezískáte už nikdy.

Domény s koncovkou .CZ, podobně jako většinu dalších domén, lze registrovat na násobky jednoho roku, nejvíce na deset let dopředu (výjimka: domény .EU lze registrovat pouze na jeden rok). Neriskujte, prodlužte si klíčovou doménu na deset let a pak každé dva roky registraci prodlužujte. Vyvarujete se tak nepředvídatelným náhodám a nehodám (k neprodloužení registrace stačí nemoc, dovolená, problém se spam filtrem nebo s bankovním účtem).

Pokud se někdy budete muset s expirací potýkat, nastíním, jak probíhá pro domény .cz. Pokud neprodloužíte registraci doménového jména před dnem expirace (což je v kalendáři stejné datum, kdy byla doména registrována), dostává se doména do ochranné lhůty 30 + 15 dní. Během prvních třiceti dní bude vše nadále fungovat a registr CZ.NIC se vás bude snažit kontaktovat na e-mailovou adresu uvedenou v kontaktech domény. Není to jejich smluvní povinnost, ale dělají to i tak. Pokud necháte doménu příliš dlouho, dokonce vám pošlou papírový dopis. Během dalších patnácti dní přestane doména fungovat (registr zruší delegaci doménového jména), ale bude pořád psaná na původního držitele. Pokud na držitele nezapůsobí ani nefunkčnost domény, je během pětačtyřicátého dne doménové jméno vypuštěno zpět do oběhu a jeho registrace zaniká.

U ostatních koncovek může proces probíhat podobně. Například u domén .eu činí lhůta 40 dní, ovšem během ní už za prodloužení registrace musíte platit penále. U domén .com/.net je proces z několika důvodů složitější a jeho struktura vypadá takto: X + 30 + 5 dní, kde se X pohybuje mezi 1 a 45 dny podle konkrétního registrátora. Ve skutečnosti dnes ale většina těchto expirujících domén putuje rovnou do specializovaných aukcí.

Nenechte své domény expirovat.

Poslední přidané domény

gamebase.cz 10 000
seniorskezajezdy.cz Nabídněte
it-podpora.cz 100 000
psipartak.cz Nabídněte
worldofwood.eu Nabídněte
vitafruits.cz Nabídněte
polske-potraviny.cz Nabídněte
domazliste.cz 100 000
woodcarma.cz 1 500
broadcast-services.cz 3 000

Kontaktujte nás

 
 
Cenik.cz - Vaše domény na prodej